رد کردن لینک ها

دسته‌بندی سیستم‌های اطفا حریق آبی اتوماتیک

دسته بندی سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک آبی

سیستم‌هایی که سیال عامل آن آب باشد و به صورت اتوماتیک عملیات اطفاء حریق را انجام دهند به 4 دسته عمده تقسیم می‌شوند:

  • سيستم‌‎‌ اسپرينكلر لوله‌ تر (Wet Pipe Sprinkler System)
  • سيستم‌‎‌ اسپرينكلر لوله خشك (Dry Pipe Sprinkler System)
  • سيستم‌‎‌ اسپرينكلر پيش عملگر (Pre-Action Sprinkler System)
  • سيستم‌‎‌ اسپرينكلر سيلابي (Deluge Sprinkler System)

سيستم‌‎‌ اسپرينكلر لوله‌ تر (Wet Pipe Sprinkler System)

در این سیستم، لوله‌های سیستم اطفا حریق همواره مملو از آب می‌باشند و به محض فعال شدن یک اسپرینکلر، آب از آن خارج می‌شود و عملیات اطفا انجام می‌شود. این سیستم متداول‌ترین، مطمئن‌ترین و کم هزینه‌ترین سیستم اطفا حریق آبی اتوماتیک می‌باشد.

wet pipe sprinkler system

همانطور كه در تصوير نيز مشاهده مي‌شود، تمامي لوله‌هاي اصلي و شاخه‌ها (Branches) داراي آب مي‌باشند و فشار لازم نيز از طرق مختلف تامين مي‌گردد. به محض شكستن حباب (Bulb) يكي از اسپرينكلرها، آب از آن تخليه مي‌گردد و فرآيند اطفا حريق اتوماتيك شروع مي‌گردد. يكي از معايب اين سيستم احتمال يخ زدگي آب در لوله‌ها مي‌باشد و كاربري آن براي فضاهاي تهويه نشده و يا خيلي سرد بايد با شرايط خاص صورت بگيرد.

سيستم‌‎‌ اسپرينكلر لوله خشك (Dry Pipe Sprinkler System)

در مکان‌هایی که نیاز است تا لوله‌ها خالی از آب باشند (به هر دلیلی اعم از احتمال یخ‌زدگی و …)، از سیستم اسپرینکلر لوله خشک استفاده می‌شود. در این سیستم، لوله‌های سیستم اطفا حریق خالی از آب می‌باشند و توسط هوای فشرده پر شده‌اند. هنگام فعال شدن یک اسپرینکلر، هوای فشرده از لوله‌ها تخلیه می‌شود و پس از باز شدن شیر مخصوص این سیستم (Dry Pipe Valve)، آب وارد لوله‌های اسپرینکلر می‌شود و به اسپرینکلر فعال شده می‌رسد و آب از آن خارج می‌شود و عملیات اطفا انجام می‌شود. در این سیستم تاخیر زمانی بین فعال شدن و شروع عملیات اطفا وجود دارد. همچنین این سیستم هزینه اولیه بیشتر نسبت به سیستم لوله تر دارد.

سیستم اطفا حریق اتوماتیک لوله خشک

همانطور كه در تصوير نيز مشاهده مي‌شود، لوله تغذيه، قسمتي از رايزر و شاخه‌ها خالي از آب مي‌باشند و در آن‌ها هوا وجود دارد. در قسمتي از سيستم لوله‌كشي يك شير مخصوص سيستم خشك نصب شده است و جداسازي آب و هوا از طريق آن صورت مي‌پذيرد. با شكستن حباب يكي از اسپرينكلرها، هواي موجود در لوله‌كشي تخليه شده و فشار هوا در سيستم افت مي‌كند. با كاشه فشار هوا، شير مخصوص سيستم خشك باز مي‌گردد و آب در سيستم جريان پيدا مي‌كند و از اسپرينكلر فعال شده تخليه مي‌گردد و فرآيند اطفا حريق اتوماتيك شروع مي‌گردد.

سيستم‌‎‌ اسپرينكلر پيش عملگر (Pre-Action Sprinkler System)

برای افزایش ضریب اطمینان سیستم‌ اسپرینکلر، از سیستم اسپرینکلر پیش عملگر استفاده می‌شود. در اين سيستم مشابه سيستم اسپرينكلر لوله خشك، لوله‌هاي سيستم اطفا حريق داراي هواي فشرده هستند و آب در آن‌ها جريان ندارد و پس از فعال شدن سيستم، آب در لوله‌ها جريان پيدا خواهد كرد.

در این روش سیستم اطفا حریق با سیستم اعلام حریق (Fire Alarm System) ترکیب می‌شود، به عبارت ديگر فعال شدن سيستم اطفا حريق وابسته به فعال شدن سيستم اعلام حريق مي‌باشد. اتصال سيستم‌هاي اعلام و اطفا حريق به سه دسته همبندی دوگانه (Double Interlock)، همبندی تکی (Single Interlock) و بدون همبندی (Non Interlock) تقسیم می‌شود. براي فعال شدن سیستم‌هاي اطفا حريق با همبندی دوگانه، علاوه بر فعال شدن سیستم اعلام حريق لازم است تا حباب اسپرينكلر نيز شكسته شود تا آب در لوله‌ها جريان پيدا كند. براي فعال شدن سیستم‌هاي اطفا حريق با همبندی تكي، لازم است تا سیستم اعلام حريق فعال شود آب در لوله‌ها جريان پيدا كند. در سیستم بدون همبندی ، شکستن اسپرینکلر یا فعال شدن سیستم اعلام حريق باعث جريان آب در لوله‌ها می‌شود.

سيستم اسپرينكلر پيش عملگر در مکان‌هایی که قدرت تخریب آب بسیار بالا می‌باشد (مانند موزه‌ها، کتابخانه‌ها و …) کاربرد دارد.

سيستم‌‎‌ اسپرينكلر سيلابي (Deluge Sprinkler System)

در این روش با فعال شدن سیستم اطفا حریق، تمامی نازل‌ها به صورت همزمان فعال می‌شوند و از آن‌ها آب تخلیه می‌شود. کاربرد سیستم اسپرینکلر سیلابی در فضاهایی با خطر بسیار بالا یا برای تجهیزات خاص می‌باشد که باید سریعا خنک نگه داشته شوند (مانند مخازن سوخت).

سیستم اطفا حریق سیلابی دلیوج

همانطور كه در تصوير نيز مشاهده مي‌شود، اسپرينكلرهاي اين سيستم به صورت باز مي‌باشند و طرز كار آن‌ها مشابه نازل‌ها مي‌باشد. با فعال شدن سيستم اعلام حريق در فضاي مربوطه و ارسال سيگنال هشدار به پنل اعلام حريق (Fire Alarm Control Panel)، پنل فرمان باز شدن را به شير سيستم سيلابي ارسال مي‌كند و آب در لوله‌هاي سيستم اطفا حريق جريان پيدا مي‌كند و از تمامي نازل‌ها (اسپرينكلرها) تخليه مي‌گردد و فرآيند اطفا حريق اتوماتيك شروع مي‌گردد.

شرکت مهندسین مشاور هوامهر با استفاده از کادر مجرب توانایی ارائه خدمات مرتبط با محاسبات و طراحی سیستم اطفا حریق با استفاده از به روز ترین نرم افزارها را دارا می‌باشد.

با طراحی بهینه، هزینه تجهیزات و بهره‌برداری کاهش پیدا می‌کند.

به گفتگو بپیوندید