رد کردن لینک ها

شبیه سازی

شبیه سازی

امروزه و با گسترش ساخت و ساز آپارتمان‌های چند طبقه با کاربری‌های مسکونی، تجاری، اداری و …، حساسیت‌های حفظ آسایش، راحتی، امنیت و جان افراد اهمیت زیادی پیدا کرده است. از همین رو تجهیزات مورد استفاده در بناهای امروزی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با افزایش تجهیزات، هزینه اولیه و همچنین جانمایی تجهیزات و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر به یکی از مشکلات اساسی کارفرمایان بدل شده است. با توجه به موارد بیان شده، اهمیت طراحی مناسب و بهینه به طرز فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده است.

شبیه سازی جریان هوا در شهر

شبیه سازی (Simulation) یکی از موثرترین روش‌ها برای بهینه سازی طراحی و بررسی کارکرد سیستم می‌باشد. طراح با استفاده از دانش و تجربیات خود اقدام به طراحی می‌کند و تمامی نکات اساسی را نیز در طرح پیشنهادی در نظر می‌گیرد. اکنون دو پرسش مهم مطرح می‌شود:

  1. آیا این طرح کارایی لازم را دارد و تمامی نیازها را برآورده می‌کند؟
  2. آیا این طرح بهینه‌ترین طرح موجود است و با تجهیزاتی کمتر نمی‌توان به همین کارایی دست یافت؟

این دو پرسش چالشی‌ترین قسمت طراحی است. طراح با استفاده از تجربیات و دانش خود به هر دو پرسش پاسخ مثبت می‌دهد، ولی آیا کاملا مطمئن است؟، طبیعتا خیر. برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها چندین راه وجود دارد.

برای بررسی کارایی طرح مطمئن‌ترین روش، اجرای طرح و بررسی آن است. ولی با توجه هزینه خرید تجهیزات، هزینه اجرای کار، مدت زمان اجرا و …، انجام این کار امکان پذیر نمی‌باشد. برای بررسی بهینه بودن طرح کار کمی سخت‌تر هم می‌شود. باید چند طرح را اجرا کرد و کارایی آن‌ها را بررسی کرد. به این ترتیب هزینه‌ها و زمان اجرا چندین و چند برابر می‌شود و باز هم ممکن است نتیجه مطلوب نباشد.

بهترین روش برای بررسی کارایی سیستم و بهینه سازی (Optimization) آن، شبیه سازی عددی (Numerical Simulation) سیستم می‌باشد.

با طراحی بهینه، هزینه تجهیزات و بهره‌برداری کاهش پیدا می‌کند.

شرکت مهندسین مشاور هوامهر توانایی شبیه سازی عددی (CFD)(Computational Fluid Dynamics) انواع سیستم‌های تاسیساتی اعم از سیستم‌های آتش‌نشانی، تهویه مطبوع، تجهیزات دوار و … را دارا می‌باشد. در ادامه چند نمونه از خدمات این شرکت در زمینه شبیه سازی بیان شده است.