رد کردن لینک ها

انواع خاموش كننده هاي دستي (كپسول آتش نشاني)

خاموش كننده هاي دستي (كپسول آتش نشاني)

همانطور كه در مقاله‌هاي انواع حريق و اصول اطفا حريق بيان شد، انواع آتش داراي رفتار و خواص متفاوتي مي‌باشد و به همين دليل روش اطفا آن‌ها نيز متفاوت مي‌باشد. يكي از پركاربردترين تجهيزات در زمينه اطفا حريق، كپسول‌هاي دستي آتش‌نشاني مي‌باشند.

در ابتداي آتش سوزي و قبل از گسترش آن مي‌توان با استفاده از كپسول هاي دستي آتش نشاني، حريق را اطفا كرد و مانع از پيشروي آتش و گسترش آن شد. به همين دليل است كه كپسول هاي دستي آتش نشاني با وجود اينكه داراي مقدار كمي ماده اطفا كننده هستند، در جلوگيري از گسترش حريق و اطفا آن بسيار موثر هستند. در ادامه بيشتر با كپسول هاي دستي آتش نشاني آشنا مي‌شويم.

Fire-Extinguisher-sign2

خاموش کننده دستي تجهيزي است که برای کارکرد و حمل توسط دست انسان طراحی شده و در عمل جرم آن بیش از 20 کیلوگرم نمی‌باشد. اين تجهيز ماده اطفا كننده را با فشار داخلی و بطور مستقیم بر روی آتش هدایت و تخلیه مي‌نمايد که این کار به دوصورت تحت فشار و یا با کارتریج صورت مي‌پذيرد. معمولا کپسول های دستي آتش نشاني 1 تا 12 کیلوگرمی به صورت بدون چرخ استفاده مي‌شوند و كپسول هاي دستي اتش نشاني بالاتر از 12 كيلوگرم به صورت چرخدار هستند تا حمل و نقل آن ها تا محل وقوع حريق امكان پذير باشد.

Wheel-type-fire-extinguisher

برای آشنایی با انواع کپسول هاي دستي آتش نشانی و کاربرد آن ها بهتر است ابتدا با انواع حريق را آشنا شويم. برای آشنایی بهتر با انواع آتش اين مقاله را مطالعه نمایید. هدف استفاده از کپسول های آتش نشانی خاموش کردن ویا کنترل آتش میباشد که با توجه نوع حریق، روش اطفا نيز متفاوت خواهد بود. به همین منظور در انتخاب کپسول ها باید علاوه بر نوع حریق شرایط محیط را هم در نظر گرفته شود. معمولا کپسول هاي دستي آتش نشاني به سه روش سرد کردن، خفه کردن و قطع کردن حريق را اطفا میکنند برای آشنایی بهتر با این موضوع مقاله اصول اطفا را مطالعه نمایید.

انواع خاموش كننده هاي دستي (كپسول آتش نشاني)

كپسول هاي دستي آتش نشاني به 5 دسته عمده تقسيم بندي مي‌شوند.

  • كپسول دستي آتش نشاني آبی
  • كپسول دستي آتش نشاني فوم
  • كپسول دستي آتش نشاني پودری
  • كپسول دستي آتش نشاني گاز (CO2 – دي اكسيد كربن)
  • كپسول دستي آتش نشاني پودر و گاز

در ادامه با هريك از اين موارد بيشتر آشنا خواهيم شد.

خاموش كننده هاي دستي آبي

خاموش كننده هاي دستي آتش نشاني آبي متداولترین نوع خاموش کننده ها هستند که به طو خاص برای اطفا حریق جامدات کلاس A (بر اساس استاندارد NFPA) استفاده می شوند. از مزایای كپسول‌هاي خاموش كننده دستي آبي میتوان به فروانی، در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد که از روش خنک کردن برای خاموشی و کنترل آتش استفاده می کنند. این کپسول ها بر پایه آب هستند و معمولا به رنگ قرمز میباشند

Water-based-fire-extinguisher
Foam-based-fire-extinguisher

خاموش كننده هاي دستي فومي

فوم سیال خاموش کننده اي است که براي اطفا حریق مایعات کاربرد دارد. این مایع به علت سبکی روی مایع در حال اشتعال را گرفته و موجب خفگی حريق می گردد. از فواید اين نوع كپسول ها می توان به اثر خنک کنندگی آن برماده سوختنی اشاره کرد. در کپسول هاي خاموش كننده دستي فومي از قابلیت انبساط بالاي فوم استفاده می شود. این کپسول ها به رنگ زرد خردلی یا قرمز با نوار دور زرد قابل تشخیص که بیشتر برای حریق مایعات نوع B (بر اساس استاندارد NFPA) استفاده میشود.

خاموش كننده هاي دستي پودري

این نوع از خاموش کننده هاي دستي آتش نشاني داراي ماده جامد براي اطفا هستند. اين مواد جامد بسیار نرم و لطیف و به رنگ سفید مایل به صورتی می باشند که برای اطفا انواع حریق کاربرد دارد اما بیشترین کاربرد آن برای نوع های B , C, D  (بر اساس استاندارد NFPA) مي باشد. اين مواد جامد پودري از مواد شیمیایی مانند بی کربنات سديم یا پتاسیم تهیه می شود و با اختلال در زنجیره مولکول مایعات و همچنین ایجاد یک پوشش روی حریق از دو روش قطع کردن و خفگی آتش را خاموش یا کنترل می نمایند. معمولا برای اطفا حریق فلزات از نوعی پودر سیاه رنگ که از ترکیبات کلر سدیم و پتاسیم است استفاده می شود.

Powder-based-fire-extinguisher
Co2-fire-extinguisher

خاموش كننده هاي دستي گازي (CO2 - دي اكسيد كربن)

این کپسول هاي خاموش كننده دستي  آتش نشاني دارای محتویات گاز دی اکسید کربن هستند که بخوبی می تواند برای اطفا حریق تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار گیرند. بطور کلی این گاز غیر قابل اشتعال، بدون بو، خنثی و غیر سمی مي باشد. البته بايد توجه شود که این نوع کپسول در اطفا حریق برای سوختگی انسان غیر قابل استفاده مي باشد و ممکن است منجر به خفگی فرد شود. نازل خروجی كپسول هاي خاموش كننده دستي گازي Co2 با بقیه کپسول ها تفاوت دارد و دارای شیپوره هستند.

 

شرکت مهندسین مشاور هوامهر با استفاده از کادر مجرب توانایی ارائه خدمات مرتبط با محاسبات و طراحی سیستم اطفا حریق با استفاده از به روز ترین نرم افزارها را دارا می‌باشد.

با طراحی بهینه، هزینه تجهیزات و بهره‌برداری کاهش پیدا می‌کند.

به گفتگو بپیوندید